ĪPAŠUMA TERITORIJA

Jau 1896. gadā, t.i. nākošajā gadā pēc ēkas uzcelšanas, izbūvē arī īpašuma teritoriju, kurā ietilpst pagalms ar dārzu, sakņu dārzu un verandu un sēta ar vārtiem.

Pagalmā tiek izbūvēta vienstāva dzīvojamā ēka ar papes jumtu, kurā atrodas viens divistabu dzīvoklis. Tāpat pagalma teritorijā uzbūvē arī koka piebūvi ar papes jumtu, kurā atrodas zirgu stallis un malkas rūme ēkas kurināmā glabāšanai.

1924. gadā īpašuma teritorijā tiek atvērta malkas un būvkoku tirgotava ar ieeju no Turaidas ielas, kas netraucē ielas mājas iemītniekiem, kuru šajā laikā ir maz, jo nams pēc ugunsgrēka 1906. gadā ir tikai daļēji atjaunots.

Tā kā īpašniecei Fanijai Veidnerei pieder teritorija vismaz 1400m2 liela teritorija, īpašumā tiek iekopts arī dārzs.

1902. gadā, kad īpašuma lielāko daļu īrē Rīgas Latviešu Atturības biedrība „Auseklis” un ēkā atver savu Tautas namu, biedrība savām vajadzībām izmanto arī īpašuma dārzu. Lai arī vasarā varētu sagādāt publikai omulīgu un veselīgu sadzīvi, tad jau pavasarī tiek sakopts dārzs un pagalms. Pateicoties dažu dārzniecību īpašnieku atbalstam, nedaudz nolaistais dārzs, kas atradās pie Tautas nama, tika labi uzkopts un ierīkots par patīkamu un ērtu atpūtas vietu.

Īpašuma teritorijā vēl tika ierīkota deju grīda un vasaras skatuve. Netālu esošā elektrofabrika „Union” par samērīgu samaksu ierīkoja dārzā elektrisko apgaismojumu, kas deva iespēju arī vēlākās vakara stundās rādīt teātra izrādes un organizēt atturības biedrības pasākumus.

1926. gadā, kad ēku nopērk Rīgas Pilsētas Valdes Izglītības nodaļa, rakstot īpašuma pieņemšanas – nodošanas aktu, tiek uzskaitīts, ka īpašuma dārzā aug 47 lapu koki, 1 skuju koks, 15 ceriņu krūmi un 32 aso ogulāju stādi.

1936. gadā Rīgas pilsētas Būvju valdes kanalizācijas nodaļa pārņem 9. bibliotēkas īpašumā atrodošos dārza teritoriju 1400m 2 platībā un iegūst savā īpašumā dārzā augošos lapu un skuju kokus (47 lapu un 4 skuju kokus), ceriņu krūmus un 200 avenāju lielu stādījumu, kā arī krāšņas puķu dobes, ko iekopuši ēkā dzīvojošie un strādājošie cilvēki.

Būvju valdes kanalizācijas nodaļa savā jauniegūtā teritorijā uzceļ sūkņu staciju, tāpēc lielākā daļa koku iet bojā un šobrīd dārza teritorija nav saglabājusies.